Etikettarkiv: Klubbmästerskap

Klubbmästerskap 23 september

Välkommen till SPKs klubbmästerskap den 23 sep 2012.

Samling och anmälan i klubblokalen kl 10.00.
Alla är välkomna att delta eller att heja på.
Det finns bl a en egen klass för havskajaker och för C-kanoter (kortlopp)

Distanser:
Kortlopp 200 m
Långlopp ca 1000 m – 4000 m (beroende på ålder)

Första start beräknas gå 10.30 (kortlopp) och långloppen startar 12.00 (preliminärt).
Avslutning med prisutdelning och lite tilltugg ca kl 13.00

Välkomna

Klubbmästerskap 10 sep. 2011

Välkommen till SPKs klubbmästerskap den 10 sep 2011.

Samling och anmälan i klubblokalen kl 11.00. Alla är välkomna att delta eller att heja på. Det finns bl a en egen klass för havskajaker.

Distanser:
Kortlopp 200 m
Långlopp ca 1000 m – 4000 m (beroende på ålder)

Första start beräknas gå 11.30 (kortlopp) och långloppen startar 12.00 (preliminärt). Avslutning med prisutdelning och lite tilltugg ca kl 13.00

 

Välkomna

Resultatlista Klubbmästerskapet 2009

Följande resultat utmynnade 2009 års klubbmästerskap i. I bildarkivet kan du se hur det gick till.

200 meter (egentlig sträcka 180 m)

Tävlande
Klass Startnr. Född Namn Heat Tid Placering
H14 14 95 Joel Wedin 1 00,53:72 1
11 96 Ludvig Ahlin 1 00,58:26 2
15 95 Edvin Gulle 1 01,01:24 3
10 95 Viktor Ricknäs 1 01,18:36 4
16 95 Hannes Thorell 1 01,35:69 5
H16 26 94 Linus Ahlin 1 00,51:06 1
H18 12 92 Torbjörn Sandström 1 00,46:62 1
13 91 Axel Thorell 1 00,47:73 2
H22 19 Erik Bergenudd 2 00,48:12 1
H30 18 Mattias Eriksson 2 00,56:93 1
H50 20 Göran Wedin 2 00,55:13 1
22 Tomas Netsborn 2 01,01:13 2
H60 23 Lasse Nilsson 2 01,02:74 1
21 Per Sundqvist 2 01,12:42 2
H70 17 Gunnar Enberg 2 01,07:42 1

1500 meter, Lilla England runt.

Tävlande
Klass Startnr. Född Namn Tid Placering
H14 14 95 Joel Wedin 08,24:93 1
15 95 Edvin Gulle 09,29:04 2
11 96 Ludvig Ahlin 09,46:92 3
10 95 Viktor Ricknäs 12,48:32 4
16 95 Hannes Thorell 15,27:24 5
H16 26 94 Linus Ahlin 08,23:87 1
28 94 Kristofer Munos-Perez 08,42:18 2
H18 12 92 Torbjörn Sandström 08,16:96 1
13 91 Axel Thorell 08,22:61 2
H22 19 Erik Bergenudd 08,20:99 1
H30 18 Mattias Eriksson 09,58:97 1
H50 20 Göran Wedin 08,41:68 1
22 Tomas Netsborn 09,16:30 2
H60 23 Lasse Nilsson 09,43:43 1
21 Per Sundqvist 11,22:03 2
H70 17 Gunnar Enberg 10,50:09 1
D40 25 Catarina Ahlin 12,39:22 1
24 Karin Larsson 13,28:78 2
D50 27 Catherine Ljung 11,17:99 1